Conferința Internațională de Studii Românești – Literaturi Transnaționale în Transmisiune Directă: Transilvania (și alte provincii)

Universitatea „Babeș-Bolyai” din Cluj-Napoca, prin Centrul de cercetări în filologie modernă (FiM) al Facultății de Litere, anunță cea de-a 7-a ediție a Conferinței internaționale de studii românești (CISR 7), organizate de Consorțiul „Universitaria”, cu tema Literaturi transnaționale în transmisiune directă: Transilvania (și alte provincii). Gazdele clujene asumă pentru a doua oară organizarea conferinței, după ce, în 2018, româniștii din țară și din străinătate s-au reunit la Cluj sub semnul aniversării Centenarului Marii Uniri.

Organizatorii promit și în acest an conferințe plenare ale unor reputați specialiști în studii românești, printre care: prof. dr. Jarmila Horakova (Praga), prof. em. Luisa Valmarin (Roma), prof. Liviu Papadima (București), conf. dr. Imre Balazs (UBB), întâlniri cu scriitori celebri ca Ioana Pârvulescu sau Marta Petreu și, nu în ultimul rând, un dialog viu, antrenat de comunicările și atelierele înscrise în program.

Conferința va avea loc în 6-8 octombrie 2022, în format hibrid, iar din comitetul științific fac parte: prof. Ioana Bican (UBB), prof. Otilia Hedeșan (UVT), prof. Lăcrămioara Petrescu (UAIC), prof. Liviu Papadima (UB), prof. em. Oana Chelaru Murăruș (UB), prof. Roberto Merlo (Universitatea din Torino), cerc. șt. I Adrian Tudurachi (Institutul „S. Pușcariu”, Academia Română, filiala Cluj).

Cluj-Napoca, 19 iulie 2022

Secretariatul CISR7,